Informácie o bambusu

19.01.2023

Svet bambusu

Bambus, oslavovaný, opisovaný, ospevovaný a zvečnený po stáročia. Rastlina / druh trávy s mnohými rôznymi tvárami. A veľa tajomstiev. Veľa sa už objavilo, ale stále je tu veľa tajomstiev, ktoré treba rozlúštiť. To robí bambus jednou z najfascinujúcejších rastlín na Zemi.

My pozorne sledujeme všetok vývoj, hlavne pre aplikácie v domácnosti, záhrade a priemysle. Národné a medzinárodné. A snažíme sa o tom šíriť čo najviac informácií. Na tejto stránke sme sa snažili maximálne sprístupniť základné informácie.

Bambus v našom každodennom živote

Jedna vec je istá: neexistuje žiadna iná plodina, ktorá má človeku toľko čo ponúknuť. Strecha nad hlavou, náradie, jedlo, teplo, ako stavebný materiál, ochrana a čistenie. Možnosti bambusu sa zdajú nevyčerpateľné.

Kým pred 20 rokmi bol bambus na Západe vidieť hlavne v záhradách, dnes sa bambus stal súčasťou nášho každodenného života. Obklopujú nás misy s ovocím, parkety, stoly, kuchyne, dosky na krájanie, dvere, záhradné zásteny, oblečenie, papier, hudobné nástroje či interiér áut. Všetko vyrobené z bambusu. Bambus sa však môže nachádzať aj na neviditeľných miestach, ako sú vlákna v lampách, ako biomasa, v základoch budov alebo v čističkách vôd.

Bambus v stavebníctve

Vzhľadom na celosvetový dopyt po neznečisťujúcich, udržateľných stavebných materiáloch sa záujem o bambus medzi inovatívnymi architektmi zvyšuje. Bambus ponúka nielen optimálne riešenia pre komunity s menšími zdrojmi, ale je aj obľúbeným zdrojom a študijným predmetom pre odborníkov a inštitúcie na vysokej ekonomickej úrovni.

Bambus je silný. Vydrží veľké namáhanie pred zlomením, rýchlo rastie, ľahko sa s ním pracuje a je za dostupnú cenu. Bez bambusu sa na našom svete nezaobídeme. Vďaka pružnosti, ktorú má bambus, ktorá je podstatne väčšia ako stromy alebo drevo, je zaujímavým stavebným materiálom.
Bambus má teraz certifikát ISO a môže sa teda oficiálne používať ako stavebný materiál.

Poznámka: Nie všetky druhy bambusu sú vhodné ako stavebný materiál.

Bambus a ekologické výhody

Bambus rastie rýchlo a poskytuje vysokú produktivitu. Existuje 1500 rôznych druhov bambusu, z ktorých 50 je vhodných ako stavebný materiál. Pretože bambus je druh trávy (Gramineae), vie rásť až 30 metrov zo zeme do šiestich mesiacov. Bambus má rotačné obdobie sedem rokov. Pri drevinách je to 30 rokov, čo znamená obrovskú výhodu. Skutočný rekordný čas je 1,22 metra za deň. Bambus má vlastnosti tvrdého dreva, ale rastie rýchlejšie ako mäkké drevo. Jeden koreň bambusu poskytuje 15 kilometrov využiteľného kmeňa, čo znamená veľké množstvo využiteľnej suroviny a krásny kolobeh. Bambus pri pestovaní nespôsobuje žiadne problémy životnému prostrediu. Obnoviteľný zdroj bez vyčerpania. Laminovaním bambusu sa dá z bambusu vyrobiť všetko, čo je vyrobené z dreva.

Používanie bambusu výrazne znižuje skleníkový efekt a klimatické zmeny. Bambus pohlcuje skleníkové plyny a uvoľňuje do atmosféry o 35 % viac kyslíka ako ekvivalentný druh tvrdého dreva. Je to spôsobené vysokou rýchlosťou rastu a fotosyntézou. Klimatické zmeny sú problémom už niekoľko rokov, a preto by sa bambus mohol zaradiť medzi certifikované tvrdé drevo. Bambus je vhodný aj na výrobu biomasy, pretože má druhú najvyššiu biomasu na zemi.
V ázijských krajinách existuje príslovie: Môžete žiť bez mäsa, ale zomriete bez bambusu, pretože môžete jesť bambus. V Európe používame bambus v záhrade a ako dokončovací materiál. Prečo sa však v Európe nepoužíva častejšie ako stavebný materiál? Bambus je totiž jedným z najpevnejších stavebných materiálov na svete. Má pevnosť v ťahu 28 000 palcov na štvorcový milimeter oproti 23 000 palcov pre oceľ.

Človek sa učí od prírody skúmaním štruktúry bambusu, pretože príroda stavia oveľa efektívnejšie ako my. 
Bambus je trvalo udržateľný stavebný materiál pre európske krajiny!